Betlémská kaple

Posunout dolů
Název projektu:

Rekonstrukce osvětlení v historické budově Betlémské kaple

Lokalita:

Praha 1, ČR

Zákazník:

SÚZ ČVUT

Realizace:

2018

Použité produkty:

WEBserver-20-DIN, Touch101L, Touch-custom, Vizualizace, Plánovač, Reporter, Energetický monitoring, Remote, Modbus, SNMP

Info o zákazníkovi:

Betlémská kaple je národní kulturní památkou a prvním kazatelským chrámem v Evropě. Založili ji v roce 1391 pražští měšťané – kramář Jan Kříž a dvořan Hanuš z Mühlheimu. Postavena byla v letech 1391–1394 a v letech 1402–1413 zde kázal mistr Jan Hus. Kaple byla od počátku spojena s univerzitou.

V roce 1786 byla kaple z větší části zbourána, ale v padesátých letech 20. století zrekonstruována do přibližně původní podoby podle projektu architekta Fragnera s použitím zachovaných fragmentů zdiva.

Betlémská kaple byla v roce 1987 předána do vlastnictví Českého vysokého učení technického v Praze a v návaznosti na univerzitní tradice se stala slavnostní aulou této vysoké školy.

Info o projektu:

V roce 2018 proběhla rekonstrukce osvětlení v Betlémské kapli. V rámci projektu byl dodán kompletní řídicí systém, na který byly kladeny nadstandartní technické požadavky – bylo nutné využít stávající kabeláž a ovládací místa. Rozvaděče umístěné na půdě v prašném prostředí s velkými výkyvy teplot vyžadovaly precizní zpracování a osazení robustními komponenty. Požadavek na špičkové řízení DALI a DMX svítidel byl navíc doplněn o řešení automatických odečtů spotřeb energie z elektroměrů a monitoring UPS pro nouzová svítidla.

Pro řešení tohoto projektu byla zvolena kombinace produktů Helvar, Schneider Electric, Eaton a SAFECONTROL. Robustní systém pro řízení osvětlení Helvar si hravě poradil s požadavky na spolehlivé řízení nových svítidel. Systém byl také doplněn o touch panely SAFECONTROL v ovládacích místech. Na kůru byl dodán panel vyrobený přímo pro tuto zakázku s úhlopříčkou 24 palců ve speciálním rámu nahrazující ovládací pult. Tyto panely zajistily přehledné a jednoduché ovládání, vyvolávání scény, nastavování a monitorování veškerých svítidel. Zároveň umožnily dálkové vyčíslení stavu elektroměru a UPS.

„Projekt Betlémské kaple je pro nás srdeční záležitostí. V této historické budově totiž probíhají slavnostní ceremoniály naší alma máter, ČVUT v Praze. Jsme hrdí na to, že jsme mohli dodat systém právě do této budovy a že jsme s naším WEBserverem splnili veškeré technické požadavky, a dokonce předčili očekávání zadavatelů projektu.“

KONTAKTY

Máte dotaz? Rádi vám
poradíme a pomůžeme

Spojte se s námi